ראשון לציון, ז'בוטינסקי 65 | 9560260 03 | 9560260 03

טיפולי שיניים בראשון לציון

שאלות ותשובות על טיפולי השיניים במרפאת אורדנט

מהי בעיית התותבת ואיך ניתן לשפר את איכות החיים עם שיניים תותבות?
אין ספק כי עקירת שיניים והתקנת שיניים תותבות הם תהליכים טראומטיים ומורכבים מבחינה מנטאלית, יותר מאשר מבחינה פיזית או דנטאלית. תחושת האובדן היא התחושה הקשה ביותר, ואליה נוספות גם תחושות של חוסר נעימות כלפי הסביבה, הצורך לטפל בקביעות בשיניים התותבות ולנקותן והפגיעה האסתטית הניכרת במראה הפה והחניכיים. כיום, עם התפתחות הרפואה הדנטאלית, ניתן להחליף שיניים תותבות בהשתלות שיניים בשיטת all on 4 מתקדמת או לעגן אותן על גבי שתלים, דבר המעניק להן יציבות ועמידות, גם כאשר המוח, בעזרת שרירי הלשון, מנסה להזיז אותן ממקומן.

שתל דנטאלי- מתי ואיך מבצעים?
שתל דנטאלי הוא אלטרנטיבה לשורש הטבעי של השן שנהרס או שפעילותו השתבשה מאיזושהי סיבה והיה צורך לעקור אותו. זהו שתל הנראה כמעין בורג מתכתי, עליו יורכב מבנה שעליו יונח הכתר שישמש כתחליף שן. טיפולים דנטאליים באמצעות שתל הם בעלי אחוזי הצלחה גבוהים מאוד (כ-95% ויותר) במידה והם נעשים על ידי אנשי מקצוע מיומנים ומוסמכים לכך ובתנאים רפואיים נאותים. הטיפול, וגם תהליך ההחלמה ממנו, אינם אמורים לגרום לכאב רב מדי, אך הדבר תלוי ברגישות של כל מטופל.

האם ניתן לעבור טיפולי יישור שיניים גם בגיל מבוגר?
אחד מהמיתוסים הגדולים של עולם רפואת השיניים הוא כי טיפולי יישור שיניים מתאימים רק לילדים ולבני נוער, וכי מי שפספס את ההזדמנות לעבור אותם בגילאים אלו, עליו להמשיך ולהתהלך עם שיניים עקומות ועם מראה פה לא סימטרי. למעשה, רפואת השיניים המודרנית מאפשרת לכל אדם, בכל גיל, לעבור טיפולי יישור שיניים אפקטיביים, קלים ויעילים, כאשר ההבדל המשמעותי בין ילדים למבוגרים הוא במצב הקבוע של הפה, הלסת והשיניים ובניית תוכנית הטיפול, שיכולה להיות שונה בתכלית ביניהם, גם אם הבעיה זהה.

מה כולל טיפול שיקום הפה?
למרות השם הבומבסטי משהו, תהליכי שיקום פה הם כל אותם טיפולים המיועדים להפוך פה בעייתי ובעל לקויות ומומים לפה מושלם ואסתטי. תהליך שיקום פה מתחיל בטיפול שיננית לניקוי אבנית ויכול להסתיים בהתקנת תותבות ללסת שלמה. בעיקרון, מרפאות העוסקות בטיפולי שיקום פה הן מרפאות איכותיות ובעלות תו תקן מקצועי גבוה, המאפשר להן לפעול למציאת כל הפתרונות הדנטאליים האפשריים.

דלקות חניכיים- איך להימנע ומה התסמינים?
אפשר לומר כי, אחרי העששת הידועה, דלקות חניכיים הן התופעה הנפוצה ביותר בעולם רפואת השיניים בקרב הציבור הרחב. דלקות חניכיים הן תוצאה של תחזוקה לקויה וניקוי פגום של הפלאק המצטבר בין השיניים ולאורך החניכיים. רובד החיידקים הזה יכול ליצור בעיות חניכיים לא פשוטות, אשר טיפול מהיר, חד ויעיל הכולל שינוי תצורת צחצוח השיניים וביקור אצל שיננית מקצועית, יכול לפתור במהירות וללא השארת סימנים או נזקים ניכרים לעין. צריך להקפיד על צחצוח שיניים קבוע ונכון, על ביקור קבוע ותקופתי אצל שיננית ועל הימנעות מאכילת סוכרים ומתוקים מרובים. אפשר לאבחן דלקת חניכיים על ידי שינוי במצב החניכיים, דימום ואדמומיות.

מהי השתלת שיניים ומה מבצעים בתהליך הזה?
כאשר חסרות שיניים בפה, עקב נשירה טבעית, טראומה כלשהי או עקירה כירורגית רפואית, ניתן לבצע פרוצדורת השתלת שיניים. בפרוצדורה מעין זו מניחים שתל עשוי טיטניום בתוך עצם הלסת ומבריגים אותו, כך שהוא הופך לחלק אינטגראלי מהלסת, לאחר שהוא מכוסה על ידי החניכיים (כעבור כמה חודשים) חושפים אותו ובונים מעליו מבנה שישמש כבסיס לכתר, ולאחר שהחניכיים מתאחות שוב, מניחים כתר הדומה בצורתו, בצבעו ובגודלו לשאר שיני הפה, כך שממבט שאינו מקצועי, לא ניתן לזהות הבדל בין שיניים טבעיות לשתל.

מהו ההבדל בין טיפול שיניים משמר למשקם?
רפואת השיניים נחלקת, בגדול, לשני פרמטרים- רפואה משמרת ורפואה משקמת. הרפואה המשמרת היא זו שמטרתה להשאיר את מצב הפה, החניכיים, הלסת והשיניים במצבם הטבעי והבריא, ללא צורך בשינוי סטאטוס או בעקירות למיניהן. בין הטיפולים שאפשר למצוא ברפואה המשמרת אפשר להזכיר את הסתימות, טיפולי השורש, הביקורים אצל השיננית וצחצוח השיניים העצמאי. הטיפול הדנטאלי המשקם הוא כל מה שנדרש לעשות על מנת לטפל בנזקים הנגרמים למבנה השיניים דוגמת עקירות, השתלות, יישור שיניים וכיוצא באלו.

מתי מבצעים עקירת שן?
לרוב, רופאי השיניים יבקשו להימנע, ככל הניתן, מהמלצה לעקור שן. מעבר לכך שמדובר בפרוצדורה לא נעימה מבחינת הפציינט, הרי שמדובר על סוג של טראומה לגוף, גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית, וחשוב לעשות הכול על מנת לא להגיע למצב של צורך בעקירה. אולם, במצבים מסוימים אין ברירה אלא להמליץ על עקירת שן אחת או מספר שיניים והמצבים הללו יכולים להיות חוסר יכולת אמיתי לבצע שחזור שן באופן מושלם בעקבות דלקת חריפה, עששת בלתי הפיכה או שן שבורה עד כדי חוסר יכולת לאחות אותה, מצב של שיניים הגדלות במקומות בעייתיים כגון שיני בינה, ועלולות לפצוע את החניכיים או לפגוע בתפקוד אחר בגוף ומצב נוסף שבו העקירה נדרשת כחלק מהליך אורתודנטאלי מקיף יותר.

ד"ר מושייב וצוות מרפאת השיניים "אורדנט"', בראשון לציון, מאחלים לכם בריאות, שיניים חזקות וחיוך לבן ומושלם.