ראשון לציון, ז'בוטינסקי 65 | 9560260 03 | 9560260 03

מחלות חניכיים

פואת חניכיים, רפואת פריודונטיה בשמה המקצועי, מטרתה לטפל בכל סוגי מחלות חניכיים זיהומיות הנגרמות על ידי חיידקים. חשיבות הטיפול במחלות אלו היא חשיבות מכרעת לעתיד השיניים והחניכיים של המטופל, ורבים מאלו שאכן סובלים ממיני מחלות חניכיים למיניהן, ולא מטופלים כראוי ובזמן המתאים, עלולים אף לאבד את שיניהם ברבות השנים.

המונח "פריודונטי" משמעו "מסביב לשן", והוא מתייחס, בעיקר, לרובד חיידקים המכונה "פלאק", רובד דביק וחסר צבע, המצטבר מסביב לשיניים ולאורך זמן מסתייד והופך לאבנית. הרובד מצטבר בכל זמן ובכל רגע, והתפשטותו, או התקדמותו, תלויים קשר הדוק להיגיינת הפה השוטפת והנכונה של כל אדם. טיפול ראשוני, בכל סוג של מחלות חניכיים, הוא, אם כך, המשמעת העצמית וההתנהלות הנכונה של האדם כלפי היגיינת הפה שלו עצמו, דבר שבא לידי ביטוי בצחצוח נכון וקבוע של השיניים לאחר ארוחת הבוקר ולפני השינה, שימוש בחוט דנטאלי להסרת רובדי לכלוך, מזון וחיידקים מהרווחים בין השיניים וביקורים תקופתיים וקבועים אצל שיננית ואצל רופא שיניים קבוע, המכירים את המטופל, את ההיסטוריה הדנטאלית הקלינית שלו ואת הנטיות הגנטיות העלולות לזרז או לגרום לדלקות חניכיים, נסיגת חניכיים ולסוגי מחלות חניכיים אחרות.

החשיבות שבמעקב ובאיתור מחלות חניכיים בשלב מוקדם ככל הניתן איננה נובעת רק מהרצון לשמר מראה פה מושלם וחסר פגמים, אלא מכך שישנה אפשרות כי דלקת או זיהום חניכיים יוביל להתפשטותה אל מחזור הדם ואל איברים נוספים בגוף, התפשטות שתוצאותיה עלולות להיות קשות ואף פטאליות.