ראשון לציון, ז'בוטינסקי 65 | 9560260 03 | 9560260 03

טיפולי שורש

לעקור את הבעיה מהשורש
שיניים, בלשון ציורית, הן כמו פרחים הנטועים בתוך החניכיים וצומחים מתוכן באמצעות מערכת מורכבת של כלי דם ועצבים, המרכיבים את מה שאנו נוהגים לכנות כשורש השן, ובשמם המקצועי יותר, מוך השן. באמצעות מערכת זו, של עצבים וכלי דם, השן מתפקדת כאורגן חי ובעל יכולת להעביר תחושות כמו חום, קור וכאב.

שורש השן הוא מה שמחבר את השן ללסת ובתוכו, במעין תעלות, נמצאים אותם סיבים עצביים וכלי דם קטנים. התעלות הללו נקראות תעלות מוך, ויכולות להיות מספר תעלות שונה בכל פה ופה, החל מתעלה אחת ועד לארבע או חמש תעלות. כאשר ישנה פגיעה או מתרחש נזק לתעלות אלו, אנו זקוקים לטיפול רפואי ספציפי שאנו מכירים בשם טיפולי שורש או טיפולי אנדודונטיה.

טיפולי שורש יכולים להתקיים במספר מקרים וסיטואציות דנטאליות כמו עששת (ריקבון שיניים) שהיא דלקת הנוצרת מפעילות חיידקים שחדרו מבעד למרקם השן הקשה אל תוך מוך השן ואשר לא טופלה בזמן וכראוי, עד כי אין מנוס מלפתוח את כל תעלת השן ולנקות אותה. מקרים נוספים של צורך בטיפול מסוג טיפולי שורש יכול להיות מצב של חבלה בשן היוצרת קרע או נמק בסיבים או מצב של דלקת חניכיים חמורה ומתקדמת היוצרת מצב של תזוזת השן וחוסר יכולת של החניכיים לשמור על אחיזת השיניים. באמצעות טיפולי שורש, ואפילו על ידי עקירת השן ושחזורה, אפשר לשקם את האזור ואת יציבות התעלות.

כאשר מבצעים הליך של טיפולי שורש מבצעים חישוף של שורשי השן ומסירים את חלק המוך הפגום, מחטאים את אזור התעלה ה"מלוכלך", מייבשים אותו ולאחר מכן אוטמים את התעלה מחדש בעזרת חומר ייעודי דמוי גומי. לרוב גם אין צורך בטיפול תרופתי ואנטיביוטי לאחר הטיפול ואחוזי הצלחת הטיפול ומהירות השיקום תלויים, לרוב, במיומנות המקצועית של הרופא המטפל ובעוצמת מערכת החיסון של המטופל.

במצבים מסוימים, ודי חריגים, נדרשת התערבות חוזרת של טיפולי שורש, במה שמכונה חידוש, ובה ייקבע עתיד השן וסיכויי החלמתה. זוהי פרוצדורה לא פשוטה וסיכויי הצלחתה, גם במקרים של אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים, נושקת ל-50% בלבד.

במצבים חריגים אף יותר, בהם יש אלמנטים כמו ברגים בשורשים ובתעלות, ואי אפשר להגיע בצורה ראויה למקום הדלקתי, ניתן לבצע הליך הנקרא אפיסקטומי, דהיינו, כריתת חוד השורש והגעה למקום הנדרש בדרך עקיפה. סיכויי ההצלחה לא קבועים ויכולים לנוע בין 50% ל-90% מהמקרים.

טיפולי שורש סטנדרטיים, הנעשים בשגרה על ידי רופאי שיניים, הם טיפולי תעלות פשוטים, לעיתים בתעלה אחת ולפעמים בכמה תעלות.

כאבי שיניים

כאבי שיניים מבין כל התחלואים והסבל היכולים להיגרם באזורים שונים בגוף שלנו, אפשר לומר כי כאבי שיניים הם מהמטרידים ומהכואבים במיוחד. כאשר רובנו המוחלט חווה כל סוג של כאבי שיניים הרי שהדבר מתבטא בשיתוק מהיר של כל היכולות האופרטיביות שלנו לבצע, לחשוב ולהתנהל, בתחושה של...

חידוש טיפול שורש

חידוש טיפול שורש במצבים בהם בוצע טיפול שורש לקוי או שהתגלה גורם דלקתי חדש או נוסף בתעלה נוספת של השן, אותה לא ראו בפרוצדורה הקודמת או שלא שמו אליה לב, יש צורך בביצוע חידוש טיפול שורש. הליך זה הינו מורכב יותר מההליך הראשוני כי צריך גם להוציא את חומר האיטום מהתעלה...