ראשון לציון, ז'בוטינסקי 65 | 9560260 03 | 9560260 03

טיפולי חניכיים

טיפולי חניכיים – לשמור על הבית של השיניים
החניכיים הן מעין רקמה דקה שעוטפת את שורשי השן ואת הבסיס שלה וכאשר הן פגועות או פגומות, יכולות להיווצר מספר בעיות אקוטיות, החל מנסיגת חניכיים וכלה בנשירת השיניים והתפוררותן בתוך הפה. מתוך כך אפשר להניח כי טיפולי חניכיים הם מהטיפולים החשובים והמשמעותיים שניתן להעלות על הדעת בכל הנוגע לרפואת שיניים ולרפואה דנטאלית מונעת ומשמרת. החניכיים, בתפקידן הראשון במעלה, משמשות כחוצץ בין המזון שאנו מכניסים לפינו, ובין הלכלוך המצטבר אצלנו במהלך כל שעות היממה, לבין שורשי השיניים וגם מהוות את המסד עליו נתחם קו השיניים והוא המראה הגלוי והחיצון שלנו בכל פעם שאנו פותחים את פינו לחיוך או לשם דיבור.

טיפולי חניכיים מהווים חלק מפרוצדורות היגיינת הפה השוטפות, שבהן ניתן לציין את צחצוח השיניים היומי, את הביקור התקופתי הקבוע אצל השיננית ואת השימוש בחוט דנטאלי להוצאת לכלוך וחתיכות מזון שהמברשת אינה מסוגלת להגיע אליהם. באמצעות שמירה על היגיינת פה קבועה ורציפה, ובאמצעות מעקב שוטף ותקופתי אצל רופא שיניים ושיננית, אפשר לגלות מבעוד מועד כל התחלה של דלקת, נסיגה או אירוע דנטאלי המצריכה מעבר לסטאטוס של טיפולי חניכיים מונעים.

מתי נוכל לדעת כי מצב החניכיים שלנו מתדרדר וכי הצורך שלנו בקבלת טיפולי חניכיים הולך והופך לנדרש יותר ולמחויב המציאות? אינדיקציה ראשונה היא אינדיקציה ויזואלית. אנו יכולים לזהות נסיגה של החניכיים כלפי מעלה וחשיפת חלקי שן נרחבים יותר ויותר. גם דימום חניכיים, בעת צחצוח או שימוש בחוט דנטאלי, הוא רמז עבה לכך שהחניכיים שלנו בסוג של נסיגה או פציעה. נסיגת חניכיים יוצרת גם מרווחים גדולים בין השיניים לחניכיים, מרווחים אליהם משתחלים, ביתר קלות, חלקי מזון ולכלוכים. האינדיקאטורים הללו, כאשר הם באים ביחד עם מודעות ובקרה הדוקים על היגיינת הפה, יכולים לזרז מתן טיפולי חניכיים מונעים ומקדמיים, טיפולים שלא רק שימנעו את התפשטות הדלקת, הפציעה או הנסיגה, אלא אפילו יחזירו את המצב לקדמותו וישאירו את הפה, החניכיים והשיניים במצב אופטימאלי ואידיאלי, כפי שתמיד היה.

תחום רפואת השיניים, העוסק בחניכיים ובסוגי טיפולי חניכיים, נקרא פריודונטיה והוא כולל את כל הצוות הרפואי הקשור לטיפול בדימומי חניכיים, שינניות, נסיגת חניכיים ודלקות וככל שלרופא המטפל יש יותר ניסיון מעשי, מוניטין מקצועי וצוות מסייע איכותי, כך הטיפול הופך ליעיל יותר, אפקטיבי יותר ומהיר יותר. אבחון מוקדם של בעיית חניכיים הוא יסוד חשוב ומשמעותי בשימור מערכת פה ולסת חזקה, בריאה ויציבה לאורך שנים ארוכות. בעיות חניכיים הן תופעה שסובלת ממנה יותר מ-90% מהאוכלוסייה והיא הגורם העיקרי לאובדן שיניים, חלקי או מלא, בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

טיפולי חניכיים קבועים הם, לפיכך, חשובים גם לשם יציבות השיניים, חוזקן ועמידותן לאורך שנות חיים ארוכות. סוגי מחלות החניכיים הנפוצות ביותר הם:

א. פריודונטיטיס פי (PeriodontitisP) הנקראת גם מחלת מיסב השן. חיידקי הפלאק מפרישים רעלנים המביאים להרס מנגנון האחיזה של השן. המחלה יכולה לגרום למספר סימפטומים, החל מנסיגת חניכיים וכלה בתזוזה של השן ונשירתה.

ב. מחלת חניכיים מתונה (Mild Periodontitis)- במחלה זו יש נסיגה מסוימת בעוצמת אחיזת השן בתוספת נסיגת עצם השן והופעת מעין מרווחים בין החניכיים לשן.

ג. מחלת חניכיים מתקדמת (Moderat Advanced Periodontitis)- תסמיניה זהים לאלו של מחלת החניכיים המתונה, אך היא כוללת את רוב השיניים או את כולן. יש החמרה בכל הפרמטרים הדנטאליים והקליניים ותוצאת המחלה, באם לא מטפלים בה כראוי, היא תזוזת השיניים הטוחנות ואובדן השיניים.

ד. מחלת גיל הנעורים (Juvenile Periodontitis) זוהי מחלה המגיעה בגיל צעיר יחסית ובעלת רכיבים הרסניים למערכת השיניים והלסת. אפשר לטפל בה באמצעות טיפול כירורגי ואנטיביוטי וחשוב מאוד לאבחן אותה בזמן ולטפל בה מוקדם ככל האפשר.

ה. מורסה פריודונטלית (Periodontal Abscess)- מעין זיהום מוגלתי בתוך רקמת החניכיים העלול להביא להרס הרקמות התומכות את השן. סימני המורסה בולטים וניכרים לעין וכוללים אדמומיות, הפרשת מוגלה ואפילו תזוזת שיניים בשלב מתקדם יותר.

ו. פריודונטיטיס אגרסיבית (Aggressive Periodontitis)- זוהי תופעה חריגה של הצטברות מספר מחלות חניכיים משולבות היוצרות הרס מהיר למערכת הלסתות, תזוזת שיניים ונשירתן.

הדרכה דנטאלית

הדרכה דנטאלית אין הכרח להיות איש מקצוע בתחום רפואת השיניים על מנת להעביר הלאה, לילדים ולמבוגרים, רזי הדרכה דנטאלית בסיסיים. כל אחד ואחת מאיתנו, יש לשער, מבין את חשיבות נושא צחצוח השיניים הקבוע, את מהות השמירה על היגיינת הפה ואת המשמעויות הנלוות, הישירות והעקיפות,...

צחצוח שיניים ומניעה

צחצוח שיניים כמאמר האמרה הידועה, חינוך טוב מתחיל מהבית, וגם במקרה של שמירת היגיינת ובריאות הפה, השיניים והחניכיים, הפעולות הראשונות של צחצוח ומניעה מקורן בתהליך החינוך של ההורים ובהקפדה על פעולות אלו, של צחצוח ומניעה, כחלק מהריטואל הקבוע של הילדים. כאשר אנו מתכוונים...

דלקות חניכיים

דלקות חניכיים אסור לטעות לגבי מראה שיניים לבנות וחזקות ואסור לחשוב שבעזרת צחצוח השיניים הקבוע אנו מונעים את הצטברות החיידקים והלכלוך העלולים ליצור מצבים של בעיות שיניים וחניכיים, כמו דלקות חניכיים ונסיגת חניכיים. מהן, בעצם, דלקות חניכיים? בכל רגע ורגע אנו שואפים,...

מחלות חניכיים

מחלות חניכיים פואת חניכיים, רפואת פריודונטיה בשמה המקצועי, מטרתה לטפל בכל סוגי מחלות חניכיים זיהומיות הנגרמות על ידי חיידקים. חשיבות הטיפול במחלות אלו היא חשיבות מכרעת לעתיד השיניים והחניכיים של המטופל, ורבים מאלו שאכן סובלים ממיני מחלות חניכיים למיניהן, ולא מטופלים...

שיננית בראשון לציון

שיננית בראשון לציון למרות השם בעל הקונוטציה הנשית, לימודי שיננית מתאימים הן לנשים והן לגברים, ואכן, בשנים האחרונות, עם התגברות המודעות לחשיבות השמירה על היגיינת הפה ועל מעקב תכוף ומסודר אחר מצב החניכיים בפרט והשיניים בכלל, גברה גם הנהירה הציבורית והתודעה הכללית כלפי...